Na wniosek Wydziałowego Samorządu Studenckiego w dniu 5 maja 2017 r. (piątek) przewidziane są godziny dziekańskie.
Miesiąc: kwiecień 2017
Konferencja naukowa „Kuchnia w języku i kulturze dawniej i dziś”
Instytut Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej we współpracy z Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza na konferencję naukową „Kuchnia w języku i kulturze dawniej i dziś„, która odbędzie się 9 maja 2017 r. w Sali Rady Wydziału Filologicznego UŚ.
Podczas konferencji zostaną zaprezentowane różnorodne zagadnienia związane z tematyką kulinarną w ujęciu współczesnym i historycznym. Ponadto odbędzie się quiz językowy oraz warsztaty kulinarne.
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.
Organizatorki konferencji:
prof. zw dr hab. Ewa Jędrzejko
dr Wioletta Wilczek
Spotkanie informacyjne w ramach projektu szkoleniowo-warsztatowego Projekt kariera
26 kwietnia 2017 roku odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące możliwości udziału studentów II roku komunikacji promocyjnej i kryzysowej w projekcie szkoleniowo-warsztatowym Projekt kariera – rozwój kompetencji studentów kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa realizowanym dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie: http://www.ijp.us.edu.pl/?page_id=4190&lang=pl
Relacja z seminarium „Przestrzenie humanistyki cyfrowej – korpusy diachroniczne polszczyzny”
W dniach 24–25 kwietnia 2017 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbyło się seminarium „Przestrzenie humanistyki cyfrowej – korpusy diachroniczne polszczyzny”. Była to wspólna inicjatywa Instytutu Języka Polskiego UŚ i Instytutu Slawistyki na Uniwersytecie
Jana Gutenberga w Moguncji.
Wśród gości seminarium znaleźli się przedstawiciele wielu polskich i niemieckich ośrodków badawczych: Instytutu Języka Polskiego PAN, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Salzburgu, Uniwersytetu Humboltów w Berlinie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Zurychu, Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W ramach seminarium odbyły się także warsztaty, które przeprowadzili przedstawiciele konsorcjum naukowego CLARIN-PL – dr inż. Maciej Piasecki (Polski Koordynator Narodowy CLARIN z ramienia MNiSW) i dr Marcin Oleksy. CLARIN (Common Language Resources & Technology Infrastructure) to ogólnoeuropejska infrastruktura naukowa, która umożliwia badaczom z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych wygodną pracę z bardzo dużymi zbiorami tekstów.
4 maja dniem wolnym od zajęć dydaktycznych
W związku ze zbliżającym się Świętem Pracy 1 maja oraz Świętem Narodowym Trzeciego Maja na wniosek Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, w celu ułatwienia bezpiecznego powrotu na uczelnię po świątecznej przerwie, prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek ustalił 4 maja 2017 roku (czwartek) dniem rektorskim wolnym od zajęć dydaktycznych.
Uwaga Studenci II roku komunikacji promocyjnej i kryzysowej
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości udziału studentów II roku komunikacji promocyjnej i kryzysowej w projekcie szkoleniowo-warsztatowym Projekt kariera – rozwój kompetencji studentów kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa realizowanym dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku (środa) w godz. 13.15-14.45 w sali nr 209.
Każdy student biorący udział w projekcie uzyska następujące rodzaje wsparcia:
1. Możliwość uczestniczenia w trzech szkoleniach zakończone otrzymaniem certyfikatu potwierdzającym zdobycie stosownych kompetencji;
a) Corel DROW podstawy grafiki wektorowej albo Corel DROW tajemnice projektowania dla zaawansowanych;
b) Biznesplan;
c) Multimedia w reklamie albo Negocjacje w biznesie.
2. Możliwość uczestniczenia w dwóch z następujących warsztatów realizowanych z pracodawcami:
Warsztaty z podstaw pozycjonowania(zasady i narzędzia SEO i SEM);
Warsztaty z tworzenia filmów promocyjnych (narzędzia i techniki montażu);
Warsztaty z negocjacji w biznesie;
Warsztaty aktorskie.
3. Możliwość uczestniczenia w dodatkowych zadaniach praktycznych dla studentów w ramach zespołów projektowych.
4. Możliwość uczestniczenia w czterodniowych wizytach studyjnych (wizyty studyjne realizowane będą jako zwieńczenie działań grup projektowych, merytorycznie miejsca wizyt studyjnych będą powiązane ze specjalnościami prowadzonymi na kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa).
Zapraszamy!
Zebranie naukowe Zakładu Historii Języka Polskiego
Spotkanie kół naukowych w sprawie XIII Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki
- poznać inspirujące osoby?
- współtworzyć dużą imprezę edukacyjną i naukową?
- popularyzować język polski wśród katowiczan i przy tym dobrze się bawić?
Dołącz do nas!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie kół naukowych (Koła Kultury Języka Polskiego oraz Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców), które odbędzie się w czwartek (20 kwietnia) w pokoju 517, początek o godz. 16.30. Tematem spotkania będą działania w ramach popularyzacji języka polskiego – tworzenie gier tematycznych, konkursów i zabaw.
Bezpłatne warsztaty – narzędzia cyfrowe w badaniach naukowych
Serdecznie zapraszamy drugiego dnia seminarium „Przestrzenie humanistyki cyfrowej – diachroniczne korpusy polszczyzny, czyli 25 kwietnia 2017 roku (wtorek) do udziału w bezpłatnych warsztatach dotyczących wykorzystania do badań humanistycznych i społecznych infrastruktury naukowej CLARIN (Common Language Resources & Technology Infrastructure).
Warsztaty prowadzą dr inż. Maciej Piasecki i dr Marcin Oleksy (Politechnika Wrocławska) według następującego planu:
14.00–15.00 CLARIN – infrastruktura naukowa technologii językowych – wprowadzenie
15.00–16.00 DSpace – publikacja w repozytorium i możliwości przetwarzania:
• metadane w procesie publikacji,
• licencje,
• format plików źródłowych,
• automatyczne przetwarzanie dokumentów – uruchamianie i wyniki.
16.00–16.20 Przerwa na kawę (CINiBA)
16.20–18.00 Inforex – zarządzanie i anotacja
• import korpusu,
• struktura i zarządzanie korpusem,
• opisywanie dokumentów,
• anotacja,
• statystyki korpusu, objętość korpusu,
listy frekwencyjne słów i anotacji,
• możliwości eksportu anotowanego korpusu.
Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w warsztatach na adres: seminarium.korpusy@gmail.com (liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń). Uczestnicy warsztatów otrzymają imienne dokumenty potwierdzające udział w warsztatach.
Dzień Otwarty Polonistów
5 kwietnia odbył się po raz pierwszy „Dzień Otwarty Polonistów”, podczas którego uczniowie mogli wziąć udział m.in. w niezwykle ciekawych wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naszego Instytutu. W trakcie tego wydarzenia licealiści mogli dowiedzieć się zarówno o etyce i pielęgnacji słowa, o metaforach i zapożyczeniach w najnowszej polszczyźnie czy o poprawności języka, jak i o hejcie w Internecie, autopromocji w telewizji i o sztuce autoprezentacji.