Koło Kultury Języka Polskiego zaprasza na pierwsze w tym semestrze spotkanie – czwartek 28.02., godz. 16.30, pok. 522.
Plakat dostępny tutaj.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Koło Kultury Języka Polskiego zaprasza na pierwsze w tym semestrze spotkanie – czwartek 28.02., godz. 16.30, pok. 522.
Plakat dostępny tutaj.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ogłasza nabór na trzecią edycję dwusemestralnych, interdyscyplinarnych Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie.
Studia te charakteryzują się interdyscyplinarnością i różnorodnością. Słuchacze, zarówno podczas wykładów w murach uczelni, jak i zajęć terenowych, poznają interesujące wiadomości związane ze Śląskiem, Zagłębiem, Żywiecczyzną oraz ziemią częstochowską. Poprzednie edycje studiów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – uczestniczyło w nich ponad sześćdziesięcioro słuchaczy.
Zgłoszenia są przyjmowane do 15 lutego 2019 roku.
Wymagane dokumenty:
Odpłatność: 2000 zł / semestr. Płatność w systemie ratalnym! Poszukiwane są możliwości dofinansowania studiów.
Dokumenty można złożyć osobiście (sekretariat czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00) lub drogą pocztową.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: http://www.fil.us.edu.pl/studia-podyplomowe/podyplomowe-studia-z-wiedzy-o-regionie/
Fotoreportaże, raporty i minisprawozdania ze zjazdów pierwszej i drugiej edycji znajdują się na profilu na Facebooku: https://web.facebook.com/regionpodyplomowe/?ref=bookmarks
Dane kontaktowe:
Wydział Filologiczny
Uniwersytet Śląski
pl. Sejmu Śląskiego 1, pokój 13
40-032 Katowice
tel. 32 2009 424, 32 2512 991
regionpodyplomowe@gmail.com
Serdecznie polecamy Państwa uwadze najnowszą publikację prof. Iwony Loewe pn. Dyskurs telewizyjny w świetle lingwistyki mediów. Autorka przyjmuje, że dyskurs telewizyjny należy do kultury, więc jest znakowy, transmisyjny, przechowujący zwyczaje wspólnoty dyskursywnej. W książce zreferowano stan badań nad telewizją w polskich badaniach filologicznych, a następnie nad dyskursem telewizyjnym. Autorka przedstawia w niej własną propozycję parametryzacji dyskursu telewizyjnego i zarysowania jego obszaru badawczego. Część książki stanowią rozważania wokół tekstu multimodalnego. Przedstawiono wyniki badań nad mediotekstem, polilogiem, logowizualnością, aktorami dyskursu: nadawcą i widownią. W książce znajduje się także refleksja nad znaczeniem koloru w wyznaczonych pasmach telewizyjnego dyskursu.
Więcej informacji o książce znaleźć można na stronie Wydawnictwa UŚ.
7 lutego 2019 r. (czwartek) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie naukowe Zakładu Leksykologii i Semantyki (budynek Wydziału Filologicznego w Katowicach, plac Sejmu Śląskiego 1, p. 520). Referat pt. Od potknięć umysłu do jednostek języka. Kilka uwag na marginesie prezentacji próbki korpusu Lapsus Linguae wygłosi dr hab. Tomasz Nowak.
Wszystkich zainteresowanych tematyką spotkania serdecznie zapraszamy.
Od 4 do 8 lutego 2019 r. w katowickiej CINIBI-ie odbędą się obchody Tygodnia Języka Ojczystego. W ramach wydarzenia odbędą się różnorodne wykłady i warsztaty przeznaczone zarówno dla uczniów szkół średnich, jak i miłośników polszczyzny.
W programie m.in. wystąpienia:
Szczegółowy program wydarzenie dostępny jest na stronie: http://www.ciniba.edu.pl/wiadomosci/987648-iii-tydzien-jezyka-ojczystego-2019
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Studenci komunikacji promocyjnej i kryzysowej proszeni są o zapoznanie się z terminami logowań na przedmioty obowiązkowe, specjalnościowe oraz seminaria i wykłady. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat rejestracji:
I rok – plik do pobrania tutaj.
II rok – plik do pobrania tutaj.
III rok – plik do pobrania tutaj.