Relacja z drugiej edycji warsztatów „Przestrzenie humanistyki nie tylko cyfrowej”

Za nami kolejna już edycja warsztatów „Przestrzenie humanistyki nie tylko cyfrowej”, które zostały zorganizowane dzięki współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego VIA LINGUAE, Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej oraz Wydziału Filologicznego UŚ.

Na drugą edycję warsztatów przyjechała młodzież z Gimnazjum nr 1 w Tychach. Uczniowie wysłuchali interaktywnego wykładu dr Joanny Przyklenk na temat dawnego słownictwa we współczesnej polszczyźnie. Młodzież uczestniczyła także w warsztatach językowych i komputerowych, które poprowadziły dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, dr Karolina Lisczyk i dr Beata Duda.

Program:

wykład: dr Joanna Przyklenk – „Dynamika języka i co z tego wynika? O słownictwie dawnym we współczesnej polszczyźnie”;

warsztaty:

dr Beata Duda ­– „Słowo w SIECI – cyfrowe narzędzia do analizy języka”;

dr Karolina Lisczyk – „Łatwiej wiedzieć, niż powiedzieć. O znaczeniu wyrazów”;

dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz – „Czy naprawdę moje nazwisko się nie odmienia i czy naprawdę nic lingwistom do tego? O odmianie nazwisk raz jeszcze”.