Koła naukowe na Logopedycznym Pikniku Naukowym

Koło Kultury Języka Polskiego wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Językoznawców miało przyjemność współorganizować wraz ze Szkołą Podstawową nr 15 w Chorzowie Logopedyczny Piknik Rodzinny pn. „Indiańska wioska dobrej komunikacji”.

Podczas zaplanowanych atrakcji dzieci miały okazję spróbować swoich sił w grze terenowej „Zostań zaklinaczem słów”. Koła naukowe przygotowały dwa stoiska z zadaniami: W pierwszym z nich uczestnicy musieli zmierzyć się z grą językową, dzięki której poznawali swoje indiańskie imiona. W drugiej dzieci wyławiały z utworzonego z bibuły strumienia łódki, na których znajdowały się zadania z zakresu sprawności językowej. Poziom zadań był zróżnicowany, przygotowano zestawy zarówno dla najmłodszych dzieci, zaczynających dopiero swoją przygodę z komunikacją, jak i dla starszych, które wielokrotnie zadziwiły organizatorów swoją wiedzą i bystrością.

Ponieważ jednym z głównych motywów pikniku rodzinnego była wioska Indian, uczestnicy i organizatorzy zadbali o odpowiedni nastrój. Członkowie kół naukowych prezentowali się niezwykle barwnie w starannie przygotowanych kostiumach Indian z pióropuszami na głowach. Jednak najpiękniejszy pióropusz otrzymał Indianin wymalowany na Ścianie Trudnych Słów. Każdy uczestnik pikniku mógł dodać swoje pióro do wspólnego dzieła, pisząc na nim trudne ortograficznie słowo. Dzieci (a także ich rodzice) chętnie przyczepiały na tablicy swoje słowa i dzięki temu uczyły się kłopotliwych wyrazów, a także dzieliły się swoją wiedzą z innymi.

Dzieci były zachwycone atrakcjami, w których miały okazję brać udział, i wieczorem wróciły do domów bogatsze o nową wiedzę. Członkowie KKJP i SKNJ również byli usatysfakcjonowani przebiegiem imprezy. Współpraca z tak młodymi odbiorcami była czymś nowym, jednak udało się sprostać wyzwaniu. W przyszłości koła mają nadzieję dalej propagować wiedzę na temat języka ojczystego i brać udział w podobnych inicjatywach.

tekst: Agnieszka Kusek
zdjęcia: Małgorzata Grzonka