Relacja z III edycji warsztatów „Przestrzenie humanistyki nie tylko cyfrowej”

2 marca uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia z Chorzowa wzięli udział III edycji inspirujących warsztatów pt. „Przestrzenie humanistyki nie tylko cyfrowej”.

Wydarzenie było wspólną inicjatywą Wydziału Filologicznego i Stowarzyszenia Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego Via Linguae. Uczniowie wzięli udział w warsztacie, podczas którego dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz wprowadziła ich w temat „Jak skutecznie przekonać do swoich racji? O sztuce argumentowania uwag kilka”. Z kolei dr Beata Duda przeprowadziła warsztat pt. „Zaplątani w sieć słów – słowotwórstwo i semantyka współczesnej polszczyzny”. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu dr Joanny Przyklenk pt. „Z polszczyzną na bakier?! Język w centrum uwagi, czyli o systemie, normie i uzusie słów kilka”.

Warsztaty są jednym z elementów działań upowszechniających w ramach prowadzonych w Instytucie Języka Polskiego badań z zakresu lingwistyki cyfrowej. Więcej o poprzednich edycjach warsztatów można znaleźć tutaj.